Wiadomości branżowe

Mazowiecki, Zaboklicki i Solska laureatami Nagród Kisiela 2012

Mazowiecki, Zaboklicki i Solska laureatami Nagród Kisiela 2012
Tadeusz Mazowiecki, Tomasz Zaboklicki i Joanna Solska zostali laureatami Nagrody Kisiela 2012. Wyboru dokonała Kapituła złożona z dotychczasowych laureatów Nagrody Kisiela.W spotkaniu Kapituły w warszawskiej kawiarni Rozdroże uczestniczyli m.in. Jan Krzysztof Bielecki, Henryka Bochniarz, Irena Eris, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Janusz Korwin-Mikke, Janusz Lewandowski, Tomasz Lis, Andrzej Mleczko, Roman Młodkowski, Janina Paradowska, Ernest Skalski, Wiesław Walendziak oraz Jerzy Kisielewski, syn patrona nagrody, Michał M. Lisiecki, wydawca WPROST oraz Michał Kobosko – redaktor naczelny tygodnika. Do wyłonienia laureatów wystarczyły tym razem dwie tury głosowań. W drugiej turze Kapituła wybierała spośród kandydatów którzy zdobyli największą liczbę głosów w pierwszym głosowaniu. Wśród polityków byli to Tadeusz Mazowiecki i Jacek Rostowski, wśród przedsiębiorców – Leszek Czarnecki i Tomasz Zaboklicki, a wśród publicystów – Tomasz Machała i Joanna Solska.   W tradycyjnych krótkich uzasadnieniach Kapituła umotywowała swój wybór. Tadeusz Mazowiecki został nagrodzony „za siłę spokojnego

Tadeusz Mazowiecki, Tomasz Zaboklicki i Joanna Solska zostali laureatami Nagrody Kisiela 2012. Wyboru dokonała Kapituła złożona z dotychczasowych laureatów Nagrody Kisiela.

W spotkaniu Kapituły w warszawskiej kawiarni Rozdroże uczestniczyli m.in. Jan Krzysztof Bielecki, Henryka Bochniarz, Irena Eris, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Janusz Korwin-Mikke, Janusz Lewandowski, Tomasz Lis, Andrzej Mleczko, Roman Młodkowski, Janina Paradowska, Ernest Skalski, Wiesław Walendziak oraz Jerzy Kisielewski, syn patrona nagrody, Michał M. Lisiecki, wydawca WPROST oraz Michał Kobosko ? redaktor naczelny tygodnika. 

Do wyłonienia laureatów wystarczyły tym razem dwie tury głosowań. W drugiej turze Kapituła wybierała spośród kandydatów którzy zdobyli największą liczbę głosów w pierwszym głosowaniu. Wśród polityków byli to Tadeusz Mazowiecki i Jacek Rostowski, wśród przedsiębiorców ? Leszek Czarnecki i Tomasz Zaboklicki, a wśród publicystów ? Tomasz Machała i Joanna Solska.   

W tradycyjnych krótkich uzasadnieniach Kapituła umotywowała swój wybór. Tadeusz Mazowiecki został nagrodzony ?za siłę spokojnego patriotyzmu?, Tomasz Zaboklicki ?  ?za właściwy tor?, a Joanna Solska ? ?za pióro i sens?.  

Zgłaszając kandydatury Tadeusza Mazowieckiego, członkowie Kapituły motywowali tę nominację nieustającą aktywnością byłego premiera, wyrażającą się stałą obecnością w życiu publicznym i istotnym udziałem w tym, co składa się na politykę prezydenta i wysoką ocenę jego osoby. ?Publiczne wystąpienia Tadeusza Mazowieckiego nie są częste; zabiera jednak głos w najistotniejszych sprawach i jest to głos ważki? ? motywowali nominujący.

Joanna Solska została nominowana za podejmowanie tematów trudnych i za opisywanie ich prostym i zrozumiałym językiem, który jednocześnie nie zaniża wartości przekazu, a także za bezkompromisowe wytykanie absurdów oraz za zachowanie najwyższego poziomu dziennikarstwa i wyjątkowej dbałości o kulturę i poziom komunikacji językowej.

Tomasz Zaboklicki jest prezesem zarządu PESA Bydgoszcz SA. Wszystkie działania podporządkowuje rozwojowi firmy. Jego zasługą jest prowadzona od kilku lat w PESA Bydgoszcz zdecydowana i dynamiczna działalność wytwórcza, ukierunkowana na budowę pojazdów szynowych. Rozszerzył dotychczasową działalność naprawczą firmy o budowę nowoczesnego taboru szynowego. Kieruje działania tak, by zakład uzyskał status równorzędnego partnera na rynku państw UE.

A to już wiesz?  Mazowiecki, Zaboklicki i Solska odebrali Nagrody Kisiela 2012

Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej gali w styczniu 2013 r.

Nagrody Kisiela przyznawane są w trzech kategoriach: polityk, przedsiębiorca i publicysta. Ich tegoroczna edycja jest dwudziestą edycją, mimo że pierwsze Nagrody Kisiela zostały wręczone 22 lata temu, w 1990 r., a pierwszych laureatów wskazał sam Stefan Kisielewski. On również wybrał laureatów drugiej edycji nagrody w 1991 r., na krótko przed śmiercią. Od 1992 r. Nagrody Kisiela przyznaje Kapituła, w skład której wchodzą laureaci z kolejnych lat.

W latach 2007-2009 nagrody nie były przyznawane z powodu rozdźwięku między znaczną częścią Kapituły a ówczesnym wydawcą i redakcją tygodnika WPROST. W 2010 r. nowy wydawca, Platforma Mediowa Point Group, w porozumieniu z Jerzym Kisielewskim i większością członków Kapituły przywrócił Nagrody Kisiela.  W 2010 r. pierwsze po przerwie Nagrody Kisiela otrzymali: Jerzy Buzek, Krzysztof Olszewski i Andrzej Mleczko. Przed rokiem nagrodzone zostały Elżbieta Bieńkowska, Krystyna Janda i Janina Paradowska

  *****

Nagrody Kisiela to jedna z najświetniejszych tradycji tygodnika WPROST. Ich inicjatorem był współpracujący z tygodnikiem późniejszy redaktor naczelny WPROST (2006-2007), Piotr Gabryel. Stefan Kisielewski był jedną z najbarwniejszych powojennych osobistości w Polsce i niekwestionowanym autorytetem w wielu dziedzinach. W setkach felietonów, zamieszczanych od 1945 r. na łamach „Tygodnika Powszechnego”, a pod koniec życia – w rozmowach publikowanych co tydzień we WPROST, wykazywał absurdy aktualnej rzeczywistości społecznej, politycznej i gospodarczej.

 

Źródło Platforma Mediowa Point Group SA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy