Fellini

Słodkie życie / La dolce vita

Słodkie życie / La dolce vita
Słodkie życie La dolce vita Gatunek dramat film obyczajowy Data premiery Ziemia 3 lutego 1960 Polska lipiec 1964 Kraj produkcji Włochy Język włoski Czas trwania

Słodkie życie

La dolce vita
Gatunek dramat
film obyczajowy
Data premiery Ziemia 3 lutego 1960
Polska lipiec 1964
Kraj produkcji Włochy
Język włoski
Czas trwania 174 min.
Reżyseria Federico Fellini
Scenariusz Federico Fellini, Tullio Pinelli, Ennio Flaiano, Brunello Rondi
Główne role Marcello Mastroianni, Anita Ekberg, Anouk Aimée
Muzyka Nino Rota
Zdjęcia Otello Martelli,
film czarno-biały
Scenografia Piero Gherardi

Słodkie życie (La dolce vita) ? film z 1960 roku w reżyserii Federica Felliniego. Opowiada o tygodniu z życia niezbyt aktywnego dziennikarza w Rzymie i poszukiwaniu przez niego szczęścia i miłości, bezskutecznie. Film uważany jest powszechnie za jedno z największych osiągnięć światowego kina. Dla Felliniego oznaczał przejście od wcześniejszych obrazów neorealistycznych do późniejszych artystycznych.
Fabuła

Marcello (Marcello Mastroianni) to dziennikarz działający w Rzymie w latach 50. Zajmuje się wiadomościami lekkiego kalibru: gwiazdami filmowymi, religijnymi wizjami, dekadencką arystokracją.

Film opowiada o siedmiu dniach z życia Marcella. Mieszka on z Emmą (Yvonne Furneaux), która go kocha. Marcello przeciwstawia się jej zaborczemu, matczynemu podejściu do miłości i jej konwencjonalnym poglądom na życie, natomiast Emma ignoruje poszukiwanie przez Marcella wyższych wartości i sensu życia. Spotyka on w trakcie trwania filmu liczne kobiety, w tym Maddalenę (Anouk Aimée), swoją piękną, bogatą i znudzoną kochankę, oraz Sylvię (Anita Ekberg), szwedzko-amerykańską gwiazdę filmową, której pożąda (słynna scena jej kąpieli w fontannie). Spędza też czas z dawno niewidzianym przyjacielem Steinerem (Alain Cuny) i swoim ojcem.
Obsada

Marcello Mastroianni – Marcello Rubini
Anita Ekberg – Sylvia
Anouk Aimée – Maddalena
Yvonne Furneaux – Emma
Magali Noël – Fanny
Alain Cuny – Steiner
Annibale Ninchi – Ojciec Marcella
Walter Santesso – Paparazzo
Valeria Ciangottini – Paola
Audrey McDonald – Jane

http://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82odkie_%C5%BCycie

A to już wiesz?  Niebieski ptak, Il bidone

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy