BIZNES Kultura

Grafika Artystyczna

Grafika Artystyczna
Najbardziej znany jest jako autor ilustracji do „Sklepów cynamonowych” Brunona Schulza. Roman Cieślewicz, jeden z ojców plakatu polskiego, zaliczany jest do grona największych współczesnych

Data publikacji: 2019-09-24
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Grafika Artystyczna
Kategoria: BIZNES, Kultura

Najbardziej znany jest jako autor ilustracji do „Sklepów cynamonowych” Brunona Schulza. Roman Cieślewicz, jeden z ojców plakatu polskiego, zaliczany jest do grona największych współczesnych grafików.

Grafika Artystyczna BIZNES, Kultura - Najbardziej znany jest jako autor ilustracji do „Sklepów cynamonowych” Brunona Schulza. Roman Cieślewicz, jeden z ojców plakatu polskiego, zaliczany jest do grona największych współczesnych grafików.

Najbardziej znany jest jako autor ilustracji do „Sklepów cynamonowych” Brunona Schulza. Roman Cieślewicz, jeden z ojców plakatu polskiego, zaliczany jest do grona największych współczesnych grafików. Prywatnie był mężem wybitnej rzeźbiarki, Aliny Szapocznikow. Dwie prace Cieślewicza zobaczyć będzie można na wystawie Grafika Artystyczna. Sztuka Współczesna, obok dzieł takich twórców jak Richard Anuszkiewicz, Victor Vasarely, Józef Gielniak, Andrzej Wróblewski  czy Tomasz Sętowski. 

Prace Cieślewicza wystawiane były m.in. w MoMA w Nowym Jorku czy Centrum Pompidou w Paryżu. Współpracował z najważniejszymi magazynami modowymi – „Vogue” i „Elle”, którego był dyrektorem artystycznym, narzucając mu własną wizję graficzną. Do innych, najwybitniejszych dzieł artysty, należą m.in. cykl fotomontaży Monstra z 1969 roku czy plakaty m.in. do filmu Alfreda Hitchcocka „Zawrót głowy”. Cieślewicz projektując swoje prace wykorzystywał szereg środków artystycznych. Inspirował się zarówno dziełami dawnych mistrzów, jak i dokonaniami popkultury. W późniejszym okresie duży wpływ na jego twórczość wywarły dokonania konstruktywicznej awangardy rosyjskiej lat 20. XX wieku. Jedna z prac Cieślewicza, prezentowana na wystawie, utrzymana jest w prowokacyjnym stylu. Grafika mimo erotycznego kontekstu, dzięki wyczuciu smaku i doskonałej technice warsztatu, prezentuje najwyższą formę artystyczną. 

Niezwykle intrygująca i osobista jest z kolei twórczość Józefa Gielniaka. Artysta niemal 20 lat spędził w sanatorium Bukowiec, gdzie leczył się na gruźlicę. To właśnie miejsce i jego otoczenie były też najczęstszymi motywami prac Gielniaka. Mimo, że nie pozostawił po sobie wielu dzieł, zaliczany jest do grona najwybitniejszych polskich grafików. Tworzył głównie w technice linorytu. Krytycy sztuki twórczość Gielniaka nazwali zjawiskiem unikatowym w skali światowej. Artysta inspirował się Malczewskim, ale też Boschem czy van Goghiem. Jego prace wystawiane były m.in. w Wiedniu i Florencji. W DESA Unicum zobaczyć będzie można dzieło „Improvisation – lucubration, humorous and fanciful” z 1963 roku.

A to już wiesz?  Sprawdź jakim typem festiwalowicza jesteś

Wyjątkowa jest również grafika Tomasza Sętowskiego „Zegarmistrz świata”. To praca utrzymana w nurcie nazywanym realizmem magicznym. Artysta od 1998 roku jest obecny na rynku amerykańskim. Jego prace prezentowane są w nowojorskiej CFM Gallery obok płócien Salvadora Dali, Leonor Fini czy Michaela Parkesa. Twórczość Sętowskiego cieszy się ogromnym zainteresowaniem odbiorców. Jego obrazy, rysunki oraz rzeźby prezentowane są w dwóch albumach „Teatr Magiczny” oraz „Muzeum Wyobraźni”. Wielokrotnie zdobiły też okładki książek, gazet i plakatów.

Na wystawie pojawią się również prace m.in. Ewy Kuryluk, Jana Lebensteina czy Edwarda Dwurnika. 1 października zostaną zlicytowane.

Wystawa Grafika Artystyczna. Sztuka Współczesna: 20 września – 1 października 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja Grafika Artystyczna. Sztuka Współczesna: 1 października 2019, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

https://desa.pl/pl/auctions/681/grafika-artystyczna-sztuka-wspolczesna-pierwsze-obiekty-1-pazdziernika-2019-godz-19

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Grafika Artystyczna BIZNES, Kultura - Najbardziej znany jest jako autor ilustracji do „Sklepów cynamonowych” Brunona Schulza. Roman Cieślewicz, jeden z ojców plakatu polskiego, zaliczany jest do grona największych współczesnych grafików.
Hashtagi: #BIZNES #Kultura

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy