BIZNES Kultura

Majowa aukcja Sztuka Dawna. Prace na Papierze

Majowa aukcja Sztuka Dawna. Prace na Papierze
Majowa aukcja Sztuka Dawna. Prace na Papierze w DESA

Data publikacji: 2020-05-04
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Majowa aukcja Sztuka Dawna. Prace na Papierze
Kategoria: BIZNES, Kultura

Majowa aukcja Sztuka Dawna. Prace na Papierze w DESA Unicum

Majowa aukcja Sztuka Dawna. Prace na Papierze BIZNES, Kultura - Majowa aukcja Sztuka Dawna. Prace na Papierze w DESA Unicum

Przedstawiali na nich swoje rodziny, ukochanych i przyjaciół. To właśnie portrety są najbardziej intymnymi dziełami wybitnych twórców. Kilka wyjątkowych prac pójdzie pod młotek 14 maja podczas aukcji „Sztuka Dawna. Prace na Papierze”. Wśród nich znajdzie się  dwustronne dzieło Jacka Mierzejewskiego oraz rysunek autorstwa Witkacego inspirowany jego twórczością fotograficzną. W DESA Unicum wylicytować można będzie również zbiór prac jednego z najwybitniejszych polskich akwarelistów, Juliana Fałata. Wszystkie prezentowane dzieła oglądać można na stronie internetowej.

 

Julian Fałat, kojarzony głównie z przedstawianiem krajobrazów i scen z polowań, był również wybitnym portrecistą. Wizerunki ludzi tworzył od zarania swojej twórczości w latach 80. XIX stulecia. To technika akwarelowa dawała Fałatowi możliwość dynamicznej pracy i uchwycenia unikalnych, przemijających z chwilą cech portretowanego modela. O artyście mówiono „wrażeniowiec”. Pomimo trudnej sytuacji finansowej uczęszczał do renomowanych  uczelni artystycznych w Zurychu, Monachium i we Lwowie. Przez 10 lat był także nadwornym malarzem cesarza Niemiec Wilhelma II. W DESA Unicum zobaczyć można wyjątkowy portret Władysława Nowotarskiego, przyjaciela artysty. Nowatorski był społecznikiem, ale również malarzem i jednym ze współtwórców Muzeum Ziemi Żywieckiej. Drugą wyjątkową pracą Fałata jest portret jego dzieci z niańką z 1906 roku.  Fałat miał dwóch synów – Lucjana i Kazimierza, oraz córkę Helenę. Cała trójka próbowała swoich sił w malarstwie. Kazimierz wzięty do niewoli podczas wojny przez aliantów osiedlił się w Wielkiej Brytanii, gdzie obok malowania glinianych figurek zajmował się malarstwem pejzażowym. Lucjan zmarł przedwcześnie i nie zdążył rozwinąć swojego artystycznego talentu, z kolei Helena podjęła naukę w Prywatnej Szkole Sztuk Pięknych dla Kobiet w Krakowie, ale jako dojrzała kobieta zajmowała się głównie pośrednictwem w sprzedaży prac swojego ojca.

A to już wiesz?  Fine Dining Week po raz trzeci

 

Prawdziwie unikatowym dziełem jest z kolei praca Jacka Mierzejewskiego. Artysta wywodził się z rodziny szlacheckiej, jednak przez cały okres krótkiego życia zmagał się z problemami finansowymi oraz nieuleczalnymi wówczas chorobami – astmą i gruźlicą. Zmarł w wieku 40 lat. Artysta pozostawił po sobie jednak bogactwo i różnorodność myśli artystycznej. Inspirował się równocześnie kubizmem, secesją czy sztuką Paula Cezanne’a. W DESA Unicum zaprezentowane zostanie jego dzieło, na którym ukazał pogrążone w melancholii modelki wsparte na złożonych dłoniach. „Portret żony (Recto) / Szkic portretu kobiety-Wandy Wolffowej-Łaszczukowej (Verso)” to dwustronna praca, która ukazuje jego niezwykłe umiejętności i niepowtarzalny styl. Twórca w swoich dziełach  w sposób niezwykły potrafił zaakcentować nastrój spokoju, otoczonego mgłą tajemnicy. Tym samym Mierzejewski niewątpliwie należy  do prekursorów nurtu neoklasycznego polskiej sztuki XX wieku.

 

Z kolei Witkacy zasłynął z założonej w 1924 roku instytucji artystycznej „Firma Portretowa Stanisława Ignacego Witkiewicza”. Jednak artysta już dużo wcześniej wykonywał zarówno eksperymentalne portrety fotograficzne, jak i malowane olejami czy rysowane węglem podobizny. Monochromatyczne prace  pokrywają się z oryginalnym językiem jego fotografii. Portrety tworzone węglem charakteryzuje ciasne kadrowanie i charakterystyczne rozmycie obrazu. Jedną z tego typu prac jest wyjątkowy portret Stefanii Jaworskiej z Klemensiewiczów, która to należała do bliskiego grona przyjaciół artysty. Wylicytować go można będzie na nadchodzącej aukcji „Sztuka Dawna. Prace na Papierze”. Witkacy do podkreślenia sensualnej oraz mrocznej natury kobiety używał ekspresyjnej, lecz miękkiej kreski. Skalę barw zawęził do czerni i bieli. Prezentowana na majowej aukcji praca w sposób wyjątkowy oddaje zmysłowy nastrój bijący z oblicza modelki.

 

Pod młotek pójdą również prace innych, wybitnych twórców sztuki dawnej m.in. Bolesława Cybisa, Jacka Malczewskiego i Józefa Mehoffera. Podczas aukcji licytować można będzie za pośrednictwem strony internetowej, przez aplikację, telefonicznie oraz przez zlecenie stałe. Wszystkie obiekty można również obejrzeć na stronie internetowej, a aukcję 14 maja  za pośrednictwem aplikacji i w mediach społecznościowych.

A to już wiesz?  Marka ADVANTIX® sponsorem zawodów „Latające Psy”

 

Aukcja Sztuka Dawna. Prace na Papierze: 14 maja 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

https://desa.pl/pl/aukcje/sztuka-dawna-prace-na-papierze-vek0/

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Majowa aukcja Sztuka Dawna. Prace na Papierze BIZNES, Kultura - Majowa aukcja Sztuka Dawna. Prace na Papierze w DESA Unicum
Hashtagi: #BIZNES #Kultura

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy