BIZNES Kultura

Grafiki Picassa w DESA Unicum

Grafiki Picassa w DESA Unicum
Unikatowy zbiór rycin jednego z najsłynniejszych artystów na świecie – Pabla Picassa, oglądać można na wystawie Grafika Artystyczna, a już 19 maja wylicytować na

Data publikacji: 2020-05-13
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Grafiki Picassa w DESA Unicum
Kategoria: BIZNES, Kultura

Unikatowy zbiór rycin jednego z najsłynniejszych artystów na świecie – Pabla Picassa, oglądać można na wystawie Grafika Artystyczna, a już 19 maja wylicytować na aukcji.

Grafiki Picassa w DESA Unicum BIZNES, Kultura - Unikatowy zbiór rycin jednego z najsłynniejszych artystów na świecie – Pabla Picassa, oglądać można na wystawie Grafika Artystyczna, a już 19 maja wylicytować na aukcji.

Unikatowy zbiór rycin jednego z najsłynniejszych artystów na świecie  –  Pabla Picassa, oglądać można na wystawie Grafika Artystyczna, a już 19 maja wylicytować na aukcji. Prace tego artysty na polskim rynku pojawiają się niezwykle rzadko. Łącznie w DESA Unicum prezentowanych jest 180 najciekawszych prac graficznych. Wszystkie obiekty oglądać można również online.

 

Pablo Picasso zaliczany jest do najwybitniejszych artystów XX wieku, a jego słynne dzieło „Guernica” uważane za jedno z najważniejszych w historii sztuki. Choć znany jest przede wszystkim jako malarz, to jego aktywność artystyczna nie ograniczała się tylko do malowania. Artysta zajmował się również grafiką. Wyjątkowy zbiór jego prac graficznych pójdzie pod młotek podczas nadchodzącej aukcji „Grafika Artystyczna. Sztuka Dawna”. Prace graficzne autorstwa Picassa, ręcznie przez niego sygnowane, są absolutną rzadkością. Książka autorstwa Prospera Merimee „Carmen” zawiera aż 37 rycin tego słynnego na całym świecie artysty. Prezentowany zbiór bardziej przypomina jednak tekę, gdyż arkusze nie są zszyte. Same ryciny nie są w ścisłym sensie ilustracjami dla tekstu książki, raczej jego dopełnieniem. Pablo Picasso w sposób minimalistyczny przedstawił na nich m.in. ludzkie twarze i zwierzęce łby. Prezentowany na aukcji egzemplarz należał do Stanisława Dawskiego, malarza i grafika, który razem z Picassem działał w komitecie UNESCO. 

 

Na wystawie i aukcji pojawi się wiele unikatowych i niezwykle rzadkich kolekcjonerskich okazów. Jednym z nich jest niewątpliwie rycina autorstwa Mojżesza Kislinga. Prac graficznych artysta wykonał naprawdę niewiele. Prezentowane dzieło to przenikliwy, a zarazem tajemniczy kobiecy portret. Artyście udało się na nim pokazać coś wręcz nieuchwytnego. Paryż w latach 20. pełen był artystów i modelek. Mojżesz Kisling otaczał się licznymi kobietami, z którymi często utrzymywał bliskie relacje pełne intensywnych i skrajnych emocji. Za jedną z najsłynniejszych modelek tego okresu uchodzi legendarna Kiki. Była ona muzą  wielu twórców tego okresu, w tym właśnie Kislinga. Stała się uosobieniem ideału kobiety. Podczas nadchodzącej aukcji pod młotek pójdzie jej wyjątkowe przedstawienie zatytułowane „Kiki de Montparnasse” z 1925 roku. Ponadto zaprezentowane zostaną prace Anieli Wzorek-Rafałowskiej, której twórczość jest niezwykle rzadko pokazywana, Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego, Zofii Stryjeńskiej  czy Józefa Pankiewicza.

A to już wiesz?  Kameralne księgarnie wracają do gry

 

Z kolei na drugiej odsłonie wystawy i aukcji, poświęconej grafice współczesnej, pojawi się wyjątkowy akt autorstwa Jerzego Nowosielskiego. Dla artysty kobiety były niegasnącym źródłem inspiracji i poszukiwań. Na obrazach malarza ich ciała są mocno zarysowane, mają charakterystycznie wydłużone kończyny, pociągłe twarze o owalnym kształcie, ciemne, migdałowe oczy i ciepły odcień skóry. Długie, smukłe sylwetki postaci można przypisać ikonopisarskiej pasji artysty. Nowosielski od najmłodszych lat był zafascynowany liturgią wschodnią. Natomiast wysublimowany erotyzm, spowijający kobiece przedstawienia pochodzi z jego szczególnej, nieskrywanej fascynacji płcią przeciwną. Pod młotek pójdą również prace graficzne innych wybitnych współczesnych twórców m.in. Juliana Stańczaka, Jana Tarasina, Henryka Stażewskiego, Marii Mesterou i Romana Opałki. 

 

Wszystkie obiekty można również obejrzeć na stronie internetowej, a aukcję 19 maja za pośrednictwem aplikacji i w mediach społecznościowych.

 

Dom Aukcyjny DESA Unicum pracuje teraz w nowym, bardziej otwartym trybie. W siedzibie może na  raz przebywać do piętnastu Klientów. Możliwe jest oglądanie prac, spotkanie z doradcą klienta, a także korzystanie z biura przyjęć obiektów i punktu wydań. Zachowane zostają wszystkie dotychczasowe, restrykcyjne zasady bezpieczeństwa, tj. odstęp wynoszący 2 metry, nakaz dotyczący zasłaniania ust i twarzy oraz konieczność noszenia rękawiczek. Dla odwiedzających dostępny jest również płyn antybakteryjny, z którego można skorzystać zarówno przed jak i po opuszczeniu budynku.

 

Aukcja Grafika Artystyczna. Sztuka Dawna. 19 maja 2020, godz. 19.00, 

Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

https://desa.pl/pl/aukcje/grafika-artystyczna-sztuka-dawna-o23h/

 

Aukcja Grafika Artystyczna. Sztuka Współczesna. 19 maja 2020, godz. 20.30, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

https://desa.pl/pl/aukcje/grafika-artystyczna-sztuka-wspolczesna-wp8u/

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Grafiki Picassa w DESA Unicum BIZNES, Kultura - Unikatowy zbiór rycin jednego z najsłynniejszych artystów na świecie – Pabla Picassa, oglądać można na wystawie Grafika Artystyczna, a już 19 maja wylicytować na aukcji.
Hashtagi: #BIZNES #Kultura

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy