BIZNES Kultura

Sztuka ulicy. Wystawa i aukcja

Sztuka ulicy. Wystawa i aukcja
Sztuka ulicy. Wystawa i aukcja w DESA

Data publikacji: 2020-08-21
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Sztuka ulicy. Wystawa i aukcja
Kategoria: BIZNES, Kultura

Sztuka ulicy. Wystawa i aukcja w DESA Unicum

Sztuka ulicy. Wystawa i aukcja BIZNES, Kultura - Sztuka ulicy. Wystawa i aukcja w DESA Unicum

Przez jednych uznawani za nadzwyczajnych artystów, inni posądzają ich o wandalizm. Działalność streetartowców przyciąga uwagę, szokuje i zaskakuje. Pewne jest, że nie da się przejść obok niej obojętnie. Gdy twórcy sztuki ulicy łączą się w kolektywy, powstają prace, o których nawet  nie śniło się krytykom  tego nurtu. Od 21 sierpnia oglądać je można w DESA Unicum. Swoje siły połączyli najważniejsi reprezentanci street artu. Wśród nich m.in. Monstfur, SEPE, Robert Proch / Tone,  Chazme718, NAWER czy Theosone. 

 

To dzieło powstało przy współpracy aż czterech artystów. Na wystawie „Sztuka ulicy” pojawi się praca „From Dask till Dawn”, która  została stworzona w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie podczas Nocy Muzeów w 2014 roku. Ma aż 8 metrów długości i 2 metry wysokości. Streetartowcy wspólnie pokrywają farbą mury, jednak bardzo rzadko – jak w tym wypadku – malują razem na płótnie. Artyści twardy beton zamienili na miękki, delikatny materiał.  Pracując w kolaboracji Chazme718, NAWER, SEPE oraz Theosone zachowali swoje indywidualne style. Stworzyli jednak spójną narrację składającą się z czterech postępujących po sobie części. Każda z nich powoli, gradientowo przechodzi w kolejną. To poetycka, wizualna opowieść o tym, jak dzień przechodzi w noc. Wśród licznych abstrakcyjnych form, widz sam doszukać się musi niespodziewanych znaczeń. 

Wyjątkowa, abstrakcyjna, malarska forma powstała również w wyniku innej kolaboracji. W skład tego kolektywu weszli Daniel Kaliński / Chazme718 i Robert Proch / TONE. Ich praca to połączenie malarstwa na płótnie i kolażu. Proces powstawania tego dzieła podzielony był na poszczególne sesje. Artyści postępowali wedle określonych wcześniej zasad. Niezależnie od tego, kto zaczął konkretny obraz, drugi rozwijał ustalony porządek.  Ich intrygującą pracę „Murder at press wall” zobaczyć będzie można na wystawie „Sztuka ulicy”. Pojawią się również aż trzy realizacje duetu Monstfur. To projekt powołany do życia w 2006 roku przez dwóch młodych artystów z Częstochowy. W jego skład wchodzą Bartłomiej Stypka i Łukasz Gawron.Od początku współpracy kreowana jest wirtualna postać, Monstfur. Ich podstawowym środkiem wyrazu jest szablon. Licząca tysiące lat technika graficzna w kreacjach grupy spotyka się z nowoczesną technologią farb aerozolowych. Matryce szablonowe przygotowują ręcznie. Choć interesują ich głównie realizacje na ulicy, obok działań streetartowych, równolegle malują w pracowni. W swoich pracach wykorzystali blachy znalezione np. na złomie oraz zastane podłoża w ich naturalnym kształcie. Znaleźli zastosowania dla  korozji oraz resztek liternictwa z blach informacyjnych.

A to już wiesz?  Leszek Balcerowicz w salonie Empik Silesia

Street art to przede wszystkim wyjątkowe osobowości, odmienne wizje świata i mocne charaktery. Dlatego w DESA Unicum nie mogło zabraknąć twórczości indywidualnej. Pojawią się prace Damiana Terleckiego tworzącego pod pseudonimem Czarnobyl. Kreuje on portretowe hybrydy ludzi i maszyn. Jego ukazujące wizje dystopijnej przyszłości prace przyciągają wzrok niesamowitą liczbą detali. Artysta konstruuje je za pomocą pieczołowicie wycinanych szablonów. Nakładając i dublując poszczególne elementy postaci, buduje niepowtarzalne wizje alternatywnych rzeczywistości, które opierają się na palecie czerni i bieli, przechodzącej przez całą skalę szarości. Tworzy urzekające dzieła pełne drobiazgowych i precyzyjnych ujęć dziwnych postaci, cyborgów i abstrakcyjnych wzorów. Na wystawie zobaczyć można będzie aż dwie jego wyjątkowe realizacje: „Eva Black v2” oraz „Eva” z cyklu „Rorschach”.

Pojawią się również prace innych, najciekawszych twórców street artu takich jak: Swanski, SC Szyman, Sławek Czajkowski / Zbiok i NeSpoon. 1 września zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.

 

Wystawa Sztuka Ulicy: 21 sierpnia – 1 września 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja Sztuka Ulicy: 1 września 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

desa.pl/pl/aukcje/sztuka-ulicy-ii/

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Sztuka ulicy. Wystawa i aukcja BIZNES, Kultura - Sztuka ulicy. Wystawa i aukcja w DESA Unicum
Hashtagi: #BIZNES #Kultura

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy