BIZNES Kultura

Władysław Grabski bez tajemnic. Wystawa w NBP

Władysław Grabski bez tajemnic. Wystawa w NBP
Najnowsza wystawa w Narodowym Banku Polskim, zatytułowana „Władysław Grabski, Bank Polski SA i stabilizacja ekonomiczna kraju”, przybliża osobę Władysława Grabskiego – jednej z najważniejszych postaci życia politycznego i gospodarczego okresu dwudziestolecia

Data publikacji: 2014-06-12
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Władysław Grabski bez tajemnic. Wystawa w NBP
Kategoria: BIZNES, Kultura

Najnowsza wystawa w Narodowym Banku Polskim, zatytułowana „Władysław Grabski, Bank Polski SA i stabilizacja ekonomiczna kraju”, przybliża osobę Władysława Grabskiego – jednej z najważniejszych postaci życia politycznego i gospodarczego okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Władysław Grabski bez tajemnic. Wystawa w NBP BIZNES, Kultura - Najnowsza wystawa w Narodowym Banku Polskim, zatytułowana „Władysław Grabski, Bank Polski SA i stabilizacja ekonomiczna kraju”, przybliża osobę Władysława Grabskiego – jednej z najważniejszych postaci życia politycznego i gospodarczego okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Najnowsza wystawa w Narodowym Banku Polskim, zatytułowana „Władysław Grabski, Bank Polski SA i stabilizacja ekonomiczna kraju”, przybliża osobę Władysława Grabskiego – jednej z najważniejszych postaci życia politycznego i gospodarczego okresu dwudziestolecia międzywojennego. Przy tej okazji po raz pierwszy publicznie zaprezentowano bogaty zbiór materiałów i eksponatów pochodzących m.in.  z prywatnych archiwów rodziny Grabskich.

Władysław Grabski jest znany głównie jako twórca reformy walutowej i ojciec polskiego złotego. Jego ogromny wpływ na rozwój gospodarczy II Rzeczpospolitej brał się  z tego, że nie unikał podejmowania trudnych decyzji i ponoszenia ich konsekwencji. Wyznawał zasadę, że podstawą zdrowego rozwoju życia gospodarczego oraz siły finansowania państwa jest zdrowa i silna waluta. W celu jej stworzenia i zachowania całe społeczeństwo musi ponosić znaczne ofiary. Wystawa NBP wychodzi jednak poza działalność polityczną i gospodarczą Władysława Grabskiego, przedstawiając jego osobę i dokonania w szerszej perspektywie. Odpowiada na pytania dotyczące jego pochodzenia, wychowania i edukacji oraz idei jakie kształtowały jego poglądy. Podkreśla również rolę jaką odgrywała w jego życiu rodzina czy działalność społeczna i naukowa.

Wystawa „Władysław Grabski, Bank Polski SA i stabilizacja ekonomiczna kraju” przybliża w szerszej perspektywie obraz tego zasłużonego Polaka. Jej pierwsza część  skupia się na rodzinie, edukacji i początkach kariery Władysława Grabskiego. W dalszych odsłonach widzowie poznają problemy ekonomiczne, z którym borykała się Europa po zakończeniu I Wojny Światowej. Ten kontekst pozwala lepiej zrozumieć najważniejsze dokonania Władysława Grabskiego przedstawione w kolejnych sekcjach wystawy – trzy etapy walki z inflacją w Polsce, drogę do reformy walutowej i utworzenia Banku Polskiego SA. Ekspozycja prezentuje także kluczowe osiągnięcia pozagospodarcze rządów Władysława Grabskiego – ustawy porządkujące stosunki z mniejszościami narodowymi i etnicznymi oraz Stolicą Apostolską i Kościołem Katolickim w Polsce. Końcową część wystawy poświęcono schyłkowym momentom  kariery politycznej i okresowi, w którym Grabski skupił się na działalności naukowej i dydaktycznej. Podsumowanie jego osiągnięć i życia zostało przedstawione w odniesieniu do sytuacji międzynarodowej w jakiej przyszło pracować temu wybitnemu Polakowi. Wystawę uzupełniają unikalne eksponaty, które dotąd nie były prezentowane publicznie – ordery, przedmioty osobiste, zdjęcia z prywatnych archiwów oraz dokumenty z odręcznymi notatkami, które z całą pewnością pozwolą lepiej zrozumieć okres w jakim żył i pracował Władysław Grabski.

A to już wiesz?  Dzień Chilijskiego Wina

Wystawę można bezpłatnie zwiedzać od poniedziałku do piątku między 9:00 a 19:00 w Oddziale Okręgowym NBP przy Placu Powstańców Warszawy 4 w Warszawie. 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Władysław Grabski bez tajemnic. Wystawa w NBP BIZNES, Kultura - Najnowsza wystawa w Narodowym Banku Polskim, zatytułowana „Władysław Grabski, Bank Polski SA i stabilizacja ekonomiczna kraju”, przybliża osobę Władysława Grabskiego – jednej z najważniejszych postaci życia politycznego i gospodarczego okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Hashtagi: #BIZNES #Kultura

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy