Data publikacji: 2014-04-04
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Wystawa prac Józefa Szajny w Galerii Delfiny
Kategoria: BIZNES, Kultura
W dniu 2 kwietnia w Galerii Delfiny na warszawskim Powiślu odbył się wernisaż dzieł Józefa Szajny.
Wystawa prac Józefa Szajny w Galerii Delfiny
W dniu 2 kwietnia w Galerii Delfiny na warszawskim Powiślu odbył się wernisaż dzieł Józefa Szajny – jednego z najwybitniejszych artystów świata sztuki i teatru, twórcy tzw. teatru plastyków. Wśród wystawianych prac zobaczyć można między innymi akwarele, gwasze, kolaże a także prace scenograficzne. Twórczość Szajny będzie dostępna dla zwiedzających w Galerii Delfiny przy ul. Smulikowskiego 10 m. 2 do 29 kwietnia br.
Wernisaż wystawy Józefa Szajny rozpoczęły przemówienia Łukasza Szajny, syna artysty, oraz Agnieszki Koecher-Hensel, historyk teatru i krytyk:
Szajna uprawiał wszystkie dyscypliny sztuki i przekraczał granice. Zajmował go przede wszystkim kolaż. Sam zresztą mówił, że nie maluje tylko robi obrazy. Mawiał także, ze nie tworzy teatru tylko teart. – takimi słowami twórczość artysty przedstawiła Agnieszka Koecher-Hensel.
Teart był specyficznym sposobem wyrażania treści poprzez sztukę sceniczną. Specyfika polegała na sile wyrazu wizualnego, sztuka sceniczna miała być przede wszystkim widziana. Taki rodzaj sztuki nazwany został teatrem plastycznym, a Józef Szajna jest uważany za jego twórcę.
Wystawa prezentuje wybrane prace Józefa Szajny od lat 50-tych do roku 2008: malarstwo, gwasze i rysunki, projekty scenograficzne i wariacje teatralne, projekty kostiumów, object art, assemblage, collage, fragmenty environment wraz z dokumentacją.
Ekspozycję uzupełnia unikalna projekcja prezentująca wszystkie najważniejsze dokonania artysty – najpełniejszy zbiór fotogramów ze spektakli i wystaw oraz międzynarodowych wystąpień i spotkań. Prace plastyczne i dokumentacja pochodzą z archiwum rodziny artysty.
Józef Sajna – jeden z najwybitniejszych artystów świata teatru i sztuki. Malarz, scenograf, reżyser, teoretyk teatru, twórca autorskich, nowatorskich przedstawień, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Uczestnik walki antyfaszystowskiej, aresztowany był więźniem obozów w KL Auschwitz i Buchenwald. Członek Antynazistowskiego Ruchu Oporu ZWZ AK 1939-1945.
Urodzony w Rzeszowie 13 marca 1922, zmarł 24 czerwca 2008 w Warszawie.
Szajna zasłynął jako scenograf, reżyser, inscenizator a następnie twórca autorskich spektakli. Wymienić należy choćby najbardziej znane realizacje: Księżniczka Turandot, Myszy i ludzie, Imiona władzy, Radość z odzyskanego śmietnika, Burza, Dziady, Akropolis, Sen nocy letniej, Rewizor, Antygona, Śmierć na gruszy, Puste pole, Zamek, Oni; Nowe Wyzwolenie, Łaźnia, Szkarłatny proch, Rzecz listopadowa, Faust, Replika, Witkacy, Gulgutiera, Dante, Cervantes, Majakowski, Ślady, Szczątki, Déballage.
Światową sławę przyniosły artyście także liczne wystawy, happeningi i environments m.in.: Reminiscencje, Replika I, Drang nach Osten – Drang nach Westen, Sylwety i cienie.
Józef Szajna dwukrotnie reprezentował Polskę na Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji (1970 i 1990) oraz Biennale w São Paulo (1979 i 1989). Był członkiem licznych międzynarodowych stowarzyszeń artystycznych, a za swoje osiągnięcia został wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą, posiada tytuły Doctora Honoris Causa kilku uniwersytetów.
Jego prace były i są wystawiane w prawie wszystkich miastach Polski oraz na wielu najważniejszych wystawach i festiwalach teatralnych na całym świecie.
Wystawę prac Józefa Szajny będzie można zwiedzać od 3 kwietnia do 29 kwietnia 2014 roku w Galerii Delfiny przy ul. Smulikowskiego 10/2 w godzinach pn.-pt.: 13-19 oraz w soboty 13-18.
Galeria Delfiny to ważne miejsce na kulturalnej mapie stolicy. Powstała w 1999 roku na warszawskim Powiślu. Galeria gościła już przeszło 100 wystaw wybitnych artystów z Polski i zagranicy, głównie z dziedziny malarstwa, tkaniny, fotografii i rzeźby. Od samego początku swojego istnienia była miejscem, w którym świat sztuki spotykał się ze światem biznesu; w dobrej i przyjaznej atmosferze.
Dodatkowych informacji udziela:
Małgorzata Serewiś
AM Art – Media Agencja PR
e-mail: [email protected], tel.: 605 407 004
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #BIZNES #Kultura