BIZNES Kultura

Dzieło Henryka Siemiradzkiego trafi na aukcję

Dzieło Henryka Siemiradzkiego trafi na aukcję
Siemiradzki, ród Kossaków oraz giętki gibon z

Data publikacji: 2020-03-13
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Dzieło Henryka Siemiradzkiego trafi na aukcję
Kategoria: BIZNES, Kultura

Siemiradzki, ród Kossaków oraz giętki gibon z Ćmielowa

Dzieło Henryka Siemiradzkiego trafi na aukcję BIZNES, Kultura - Siemiradzki, ród Kossaków oraz giętki gibon z Ćmielowa

Dzieło Henryka Siemiradzkiego trafi na aukcję

Siemiradzki, ród Kossaków oraz giętki gibon z Ćmielowa

 

Słynne „Pochodnie Nerona” – mierzące ponad siedem metrów długości – czy prezentowany w Moskwie „Taniec wśród mieczów” to dzieła Henryka Siemiradzkiego znane już z wycieczek szkolnych zarówno w Polsce, jak i w Rosji. 14 marca praca poszukiwanego przez kolekcjonerów malarza trafi na aukcję w Warszawie.

 

Dom aukcyjny Ostoya wyznaczył cenę wywoławczą na poziomie 50 000 zł – dla wielu licytujących to zachęta, bo popyt na malarstwo Siemiradzkiego jest międzynarodowy.

Henryka Siemiradzkiego sławiły monumentalne malowidła szczelnie zapełniające ściany narodowych muzeów i tematy, które niewątpliwie ułatwiały szerokie dotarcie – poszukiwał ich najchętniej w świecie antycznym, jednakowo odległym, nasłonecznionym i uniwersalnym dla kolekcjonerów różnych nacji.

 

Formułę, w jakiej tworzył, nazywamy akademizmem, w ramach którego forma obrazu odpowiadać musiała wzniosłości tematu. Wystawione na aukcję „Studium dziewczyny” to natomiast olejna kompozycja o charakterze kameralnym – łagodnie uśmiechająca się twarz namalowana została świetliście, szybkimi pociągnięciami przywodzącymi na myśl dorobek impresjonisty Renoira.

 

 

Wspaniały ród Kossaków

Rzadkie w kolekcjonerskim obiegu dzieło Henryka Siemiradzkiego trafi na licytację w towarzystwie kilku nazwisk narodowych ikon – przede wszystkim malarzy rodu Kossaków, a także Jana Styki, który razem z Wojciechem Kossakiem współtworzył Panoramę Racławicką.

 

„Odpoczynek ułana” – autorstwa Wojciecha – jest w katalogu nadchodzącej aukcji jednym z aż pięciu obrazów, które opuściły sztalugę któregoś z Kossaków, przy czym na każdej z kompozycji oglądać możemy inne sylwetki koni. Jak podaje dom aukcyjny Ostoya, ich ceny wywoławcze są zróżnicowane z uwagi na rozmiary prac i ich walory malarskie – z najwyższą poprzeczką 25 tys. zł wystartują licytacje dzieł Wojciecha, a od 2,2 tys. zł będzie można powalczyć o akwarelę, którą sygnował Karol.

A to już wiesz?  Plan totalny #5: Autoportret Kazimierza Kutza

 

Jak podkreślają eksperci, Kossakowie są nierzadko jedyną grupą autorów, których kolekcjonerzy są dla domów aukcyjnych anonimowi – kiedy na rynku pobijany jest rekord rzędu milionów złotych za geometryczną abstrakcję, krąg walczących o pracę jest przecież ciasno ograniczony, tymczasem dawne malarstwo wspomnianego rodu jest rozpoznawalne w każdym zakątku Polski i nie tylko przez posiadaczy ogromnych zbiorów.

 

 

New Look, czyli Ćmielów

Oprócz malarstwa dawnego warto zwrócić uwagę na trend rozwijający się od kilku sezonów – coraz szerzej kolekcjonowane wzornictwo stylu New Look, a więc przypadające na okres lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Porcelanowe ćmielowskie figurki, które powstawały wtedy według projektów najlepszych polskich dizajnerów, zalicza się do tzw. rzeźby kameralnej.

 

Wyróżniający się niezwykłą lekkością Gibon zaprojektowany w 1958 r. przez Hannę Orthwein ma cenę wywoławczą 1900 zł, a jego spodziewana wartość dochodzi do 2500 zł.

 

 

Aukcja wszystkich opisanych obiektów odbędzie się 14 marca.

Katalog dostępny jest na stronie https://www.ostoya.pl/aukcja-190

 

oraz na platformie do licytowania online: https://onebid.pl/pl/aukcje/-/1276?p=2

 

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Dzieło Henryka Siemiradzkiego trafi na aukcję BIZNES, Kultura - Siemiradzki, ród Kossaków oraz giętki gibon z Ćmielowa
Hashtagi: #BIZNES #Kultura

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy