BIZNES Kultura

Premiera „Nie ma” Mariusza Szczygła w warszawskim Teatrze Żydowskim

Premiera „Nie ma” Mariusza Szczygła w warszawskim Teatrze Żydowskim
Głośna wielogłosowa rozprawa reporterska o kondycji człowieka i zagadnieniu utraty „Nie ma” wielokrotnie nagradzanego Mariusza Szczygła, jest kanwą najnowszej produkcji Teatru Żydowskiego, której premiera zaplanowana jest na 14 sierpnia na specjalnej platformie

Data publikacji: 2020-06-22
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Premiera „Nie ma” Mariusza Szczygła w warszawskim Teatrze Żydowskim
Kategoria: BIZNES, Kultura

Głośna wielogłosowa rozprawa reporterska o kondycji człowieka i zagadnieniu utraty „Nie ma” wielokrotnie nagradzanego Mariusza Szczygła, jest kanwą najnowszej produkcji Teatru Żydowskiego, której premiera zaplanowana jest na 14 sierpnia na specjalnej platformie internetowej.

Premiera „Nie ma” Mariusza Szczygła w warszawskim Teatrze Żydowskim BIZNES, Kultura - Głośna wielogłosowa rozprawa reporterska o kondycji człowieka i zagadnieniu utraty „Nie ma” wielokrotnie nagradzanego Mariusza Szczygła, jest kanwą najnowszej produkcji Teatru Żydowskiego, której premiera zaplanowana jest na 14 sierpnia na specjalnej platformie internetowej.

 

 

Głośna wielogłosowa rozprawa reporterska o kondycji człowieka i zagadnieniu utraty „Nie ma” wielokrotnie nagradzanego Mariusza Szczygła, jest kanwą najnowszej produkcji Teatru Żydowskiego, której premiera zaplanowana jest na 14 sierpnia na specjalnej platformie internetowej. Teatr planuje również premierę na scenie jeszcze w tym roku.  W spektaklu, obok aktorów Teatru Żydowskiego, wystąpi sam autor książki. Spektakl powstaje w ramach obchodów 70. rocznicy istnienia Teatru Żydowskiego w Polsce. 

Wyprodukowany przez Teatr Żydowski spektakl „Nie ma” w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiejjest prawdopodobnie pierwszą premierą internetową – projektem skrojonym na miarę sieci i wykorzystującym w pełni to medium. 

Cały spektakl jest pomyślany jako struktura interaktywna. Toczy się kilka równoległych wątków, w które można wchodzić po kolei lub równolegle. Poszczególne wątki można odtwarzać według przedstawionego porządku 
i wtedy tworzy się klasyczny spektakl, bądź też przestawiać poszczególne okna, które stworzą za każdym razem inną wersję. Tak jak książka Mariusza Szczygła pozwala nam przemieszczać się w różnych kierunkach, wielokrotnie powracać do wydarzeń, czytać od końca do początku i odwrotnie, tak widz będzie mógł tworzyć własną strukturę spektaklu. 

„Nie ma” to spektakl o pamięci, wpisujący się w intymność własnych wspomnień i dotkliwego braku czegoś, co kiedyś było, co mieliśmy, co istniało.

 – Spektakl jest o lekturze książki i o tym jak tekst bierze nas „w posiadanie”; o jego widmologicznej mocy wdzierania się w nas. Jak zaczynają żyć w nas postaci o których czytamy, co w nas uruchamiają, jak stają się nami. Jest też 
o autorze, w którego pamięci  zamieszkują ci, których już nie ma. Myślę,  że tak jest z każdym z nas – umarli mieszkają teraz u nas – mówi reżyserka i współautorka adaptacji, Agnieszka Lipiec-Wróblewska. 

A to już wiesz?  Paweł Fajdek | Empik Silesia

Spektakl „Nie ma” będzie miał też swoją wyjątkową odsłonę na festiwalu Łódź Czterech Kultur we wrześniu 2020 roku. Tam zostanie pokazany w przestrzeni miejskiej. Będzie to symboliczne wyjście na otwartą przestrzeń ze sztuką, po miesiącach pandemicznego zamknięcia w naszych domach. 

Twórcy: 

Adaptacja – Agnieszka Lipiec-Wróblewska, Agnieszka Zawadowska 

Reżyseria – Agnieszka Lipiec-Wróblewska

Reżyseria światła i zdjęcia – Jacqueline Sobiszewski

Kostiumy i scenografia – Agnieszka Zawadowska

Muzyka – Jan Miklaszewski 

Choreografia – Magdalena Fejdasz, Weronika Pelczyńska

Kierowniczka produkcji – Justyna Pankiewicz 

Projekt i budowa platformy internetowej: MB/MH – Marcin Benedek, Maksymilian Herbst

Obsada: 

Małgorzata Majewska – Viola Fischerova, Ludka Woźnicka, K1

Joanna Przybyłowska – Zofia Woźnicka, Matka, K2 

Jerzy Walczak – Ojciec, M1 

Daniel Czacza Antoniewicz – Pavel Buksa, M2

Mariusz Szczygieł (gościnnie)

 

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Premiera „Nie ma” Mariusza Szczygła w warszawskim Teatrze Żydowskim BIZNES, Kultura - Głośna wielogłosowa rozprawa reporterska o kondycji człowieka i zagadnieniu utraty „Nie ma” wielokrotnie nagradzanego Mariusza Szczygła, jest kanwą najnowszej produkcji Teatru Żydowskiego, której premiera zaplanowana jest na 14 sierpnia na specjalnej platformie internetowej.
Hashtagi: #BIZNES #Kultura

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy